Северозападна България с потенциал за развитие на архитектурни турове

На какво се натъкнахме по време на снимките за епизодите от поредицата „Архитектурни случки от Северна България“ и как се роди идеята за нови туристически продукти

Проектът Скритите архитектурни съкровища на Северна Бъгария, който изпълняваме вече няколко месеца, ни даде възможност да посетим любопитни места в десет области. Като хора, родени във Видин, за нас Северозападът е специално място и все още непознато. Областите Видин, Враца, Монтана крият не само природни съкровища, но и архитектурни част от материалното ни културно наследство, което заслужава повече внимание.

В първите два епизода от видеопоредицата Архитектурни случки от Северна България разглежаме обекти от Лом и Вършец (област Монтана) и Враца и Оряхово (област Враца).
Видеата може да гледате в YouTube канала ни.

Докато си говорихме с местни хора от посочените градове, се оформи идеята за нов туристически продукт, който да показва архитектурни забележителности от района, да запознава посетителите с интересните истории на създателите им и да акцентира върху опазването на архитектурата.

Всички обекти, дори и онези, за които няма много информация, предизвикаха интереса ни и разговори за историческия контекст на изграждането им и най-вече ни свързаха с хора, загрижени за Северозапада.

Снимките, които направихме са малък опит да документираме и популяризираме непознатите обекти, както и да разкажем историите на по-популярните, покрай които често преминаваме, без да им обръщаме внимание. Всички тях може да разгледате тук!

Снимки:
1 Натали, Вършец; 2 Семейство Конови, Белоградчик, личен архив; 3 Село Връв; 4,5,6 Къщата на сем. Евдокимови, Видин; 7 Детайл, Видин; 8 Табло, посветено на Жул Паскин, Видин; 9 Белоградчик, архив сем. Конови; Видин, фрагмен от сграда на улица "Александър Стамболийски" ( бившата "Страшен брег")

Сред многото разкази, които чухме, се открояват онези за дарителските акции на част от заможните българи след Освобождението действие, което днес не срещаме често. Това от своя страна предизвиква други въпроси.

С част от събеседниците коментирахме облика на някои фасади, темата за естетиката им и как един съвременен бизнес, помещаваш се в сграда с висока архитектурна стойност, да бъде адекватно представян. За съжаление от години сме свидетели на компрометирани фасади, с пародийни витрини и рекламни решения, които не отговарят на стила на сградата и накърняват достойнствата ѝ.

Подобни теми могат да бъдат обсъждани по време на архитектурните турове, чийто резултат ще е не само популяризиране на района сред гостите и местните хора, но и анагажиране на широката общественост с проблемите на опазването на културното ни наследство.