Северозападна България с потенциал за развитие на архитектурни турове
На какво се натъкнахме по време на снимките за епизодите от поредицата „Архитектурни случки от Северна България“ и как се роди идеята за нови туристически продукти


Проектът „Скритите архитектурни съкровища на Северна Бъгария“, който изпълняваме вече няколко месеца, ни даде възможност да посетим любопитни места в десет области. Като хора, родени във Видин, за нас Северозападът е специално място и все още непознато. Областите Видин, Враца, Монтана крият не само природни съкровища, но и архитектурни – част от материалното ни културно наследство, което заслужава повече внимание.
В първите два епизода от видеопоредицата „Архитектурни случки от Северна България“ разглежаме обекти от Лом и Вършец (област Монтана) и Враца и Оряхово (област Враца).
Видеата може да гледате в YouTube канала ни.
Докато си говорихме с местни хора от посочените градове, се оформи идеята за нов туристически продукт, който да показва архитектурни забележителности от района, да запознава посетителите с интересните истории на създателите им и да акцентира върху опазването на архитектурата.
Всички обекти, дори и онези, за които няма много информация, предизвикаха интереса ни и разговори за историческия контекст на изграждането им и най-вече ни свързаха с хора, загрижени за Северозапада.
Снимките, които направихме са малък опит да документираме и популяризираме непознатите обекти, както и да разкажем историите на по-популярните, покрай които често преминаваме, без да им обръщаме внимание. Всички тях може да разгледате тук!










Снимки:
1 Натали, Вършец; 2 Семейство Конови, Белоградчик, личен архив; 3 Село Връв; 4,5,6 Къщата на сем. Евдокимови, Видин; 7 Детайл, Видин; 8 Табло, посветено на Жул Паскин, Видин; 9 Белоградчик, архив сем. Конови; Видин, фрагмен от сграда на улица "Александър Стамболийски" ( бившата "Страшен брег")
Сред многото разкази, които чухме, се открояват онези за дарителските акции на част от заможните българи след Освобождението – действие, което днес не срещаме често. Това от своя страна предизвиква други въпроси.
С част от събеседниците коментирахме облика на някои фасади, темата за естетиката им и как един съвременен бизнес, помещаваш се в сграда с висока архитектурна стойност, да бъде адекватно представян. За съжаление от години сме свидетели на компрометирани фасади, с пародийни витрини и рекламни решения, които не отговарят на стила на сградата и накърняват достойнствата ѝ.
Подобни теми могат да бъдат обсъждани по време на архитектурните турове, чийто резултат ще е не само популяризиране на района сред гостите и местните хора, но и анагажиране на широката общественост с проблемите на опазването на културното ни наследство.
Открийте скритите съкровища на Северна България в социалните мрежи:
Контакти:
+359 898 55 25 74
© 2025 Sтетика. Всички права запазени.
Проект „Скритите архитектурни съкровища на Северна България“ №НПИМД-057-КО2/2024, финансиран от Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закон за хазарта (2023-2025).
Идентификационен номер на договора: 25-00-31/17.09.2024 г.



